Jak przechowywać ubrania?

jak przechowywać ubrania

Myśląc o idealnym domu, marzymy o dużej, pięknej garderobie, w której każde ubranie, każda para butów i każdy kapelusz ma swoje miejsce. Niczym w amerykańskich filmach – rząd wieszaków z idealnie wyprasowanymi koszulami, torebki stylowo ułożone na podświetlonych półkach, szuflady z równo poukładaną bielizną i eleganckie organizery na biżuterię. Nie każdy niestety ma aż taki metraż do zagospodarowania na garderobę, ale dzięki przemyślanym rozwiązaniom, nawet w szafie i komodzie można przechowywać ubrania tak, by zawsze były pod ręką, a jednocześnie nie straciły swojej jakości i uroku.

Najlepsze rozwiązanie? Wieszaki

Dużą część naszej odzieży najlepiej trzymać na wieszakach. Dzięki temu nasze damskie ubrania zachowają kształt, nie pomną się i będą gotowe do ubioru, kiedy akurat będą potrzebne. Do grupy tej niewątpliwie należą sukienkieleganckie koszule i bluzki. Czasem z braku miejsca nakładamy je jedna na drugą, ale wtedy nie uda nam się zachować ich w stanie idealnym, gotowym do ubrania. Postaraj się więc przynajmniej te najlepsze bluzki i koszule prasować, jeśli jest taka potrzeba, a następnie wieszać po jednej sztuce na wieszaku. Wtedy masz pewność, że czeka na Ciebie ubranie, które pozwoli Ci skomponować stylizację w kilka sekund. Wieszaki najlepiej sprawdzą się drewniane, ale jeśli masz inne, nie wyrzucaj ich, tylko sprawdź czy są gładkie i nie mają uszkodzeń, które mogłyby zaciągnąć i zniszczyć ubranie. Sukienki i koszule trzymamy na cienkich wieszakach z zaokrąglonymi końcami.

przechowuj ciuchy na wieszakach

Spodnie eleganckie i spódnice trzymamy na specjalnie do tego przeznaczonych wieszakach. Spodnie wieszamy na wieszakach z poprzeczką pokrytą gąbką lub gumą (zapobiega zsuwaniu się) lub na specjalnych wysuwanych wieszakach, jeśli takie znajdują się w szafie, którą posiadamy. Po powieszeniu wygładź delikatnie materiał. Jest to najlepszy sposób na przechowywanie spodni tak, by odkładanie ich do szafy było szybkie, a włożenie spodni nie wymagało prasowania. Nie polecamy wieszaków z mocnymi zaciskami, które odbijają się na spodniach. Spódnice dasmkie najlepiej trzymać na specjalnych wieszakach z żabkami.

Marynarki i płaszcze idealnie będzie powiesić na wieszakach z grubymi ramionami, które pozwolą zachować ich nienaganny kształt. Jeśli odkładasz coś do szafy na dłużej, zawsze powieś to w pokrowcu. Zapobiegniesz niepotrzebnemu kurzeniu się i niszczeniu materiału.

Jak przechowywać ubrania aby służyły nam przez długie lata?

Na półkach warto poskładać m.in. swetry i wszelkie ubrania z dzianiny. Ich materiał jest miękki i przechowywanie ich na wieszakach spowoduje odkształcenie i utratę kształtu. Podziel je pod względem grubości i ułóż w kostkę na półce, a poza sezonem zimowym spakuj w hermetyczne worki, dzięki czemu dłużej zachowają swoje walory.

Na półce ułóż również ubrania sportowe i koszulki. W sklepach dostać można różnego rodzaju separatory, które pomogą trzymać nam te ubrania w sposób zorganizowany i ułatwiający wybór odzieży. T-shirty można również trzymać w szufladach, gdzie składamy je pionowo, by łatwiej od góry widać było całą zawartość i by nie zapomnieć, że jakieś ubranie w ogóle mamy. Choć ta metoda może być dla niektórych zaskakująca, ma coraz większą rzeszę zwolenników. Koszulki są ułożone w sposób, który zapobiega ich gnieceniu, a wyjmowanie ich jest o wiele łatwiejsze.

Spodnie jeansowe można złożyć na półkę, jeśli miejsce w szafie nie pozwala na ich powieszenie. Zagniecenia na nich powinny „wyprasować” się w kilka minut po założeniu, o ile poskładamy je starannie, najlepiej na trzy.

poskładane ciuchy

Przechowywanie torebek damskich

Torebki damskie warto wypchać np. poduszką, zanim włożymy je do szafy lub pudła. Pozwoli nam to uniknąć brzydkich zagięć, których trudno będzie się pozbyć po kilkutygodniowej przerwie w użytkowaniu.

Nieocenionym pomocnikiem w organizacji garderoby są wszelkiego rodzaju separatory, koszyki i pudła. Będą pomocne szczególnie przy przechowywaniu bielizny, ale złożyć w nich możesz również większe gabarytowo ubrania, jak bluzy zwinięte w rulon lub legginsy. Pozwolą Ci one na wyciągnięcie zamierzonej rzeczy, bez zaburzania porządku na całej półce, a także ułatwią rozdzielenie ubrań pod względem rodzaju. Absolutny must have to organizery do szuflad, które pomogą Ci w idealnym porządku trzymać bieliznę, skarpetki czy paski do spodni lub apaszki.

Przy przechowywaniu ubrań warto również trzymać się kilku zasad, które ułatwią Ci zachowanie porządku i wybór odpowiedniej stylizacji w porannym pośpiechu:

7 zasad prawidłowego przechowywania ciuchów

  • nigdy nie odkładaj do szafy ubrania brudnego, nieświeżego, długo noszonego,
  • jeśli z jakiegoś ubrania nie sprała się plama, od razu zabierz się za jej wywabienie. Jeśli odłożysz tę rzecz do szafy, jest duże prawdopodobieństwo, że zapomnisz o tej plamie ;),
  • raz na kilka miesięcy, najlepiej wraz z nastaniem nowej pory roku rób w swojej garderobie generalny porządek, wyczyść półki, ale również przejrzyj swoje ubrania i te, których z jakiegoś powodu nie nosisz oddaj lub odsprzedaj,
  • dla zachowania świeżości warto powiesić w szafie zawieszki na mole lub pachnący gadżet,
  • ubrania noszone rzadko trzymaj w pokrowcu, szczególnie te drogie i ulubione,
  • poza sezonem segreguj niepotrzebne w danym czasie ubrania i przechowuj je w specjalnych pojemnikach lub hermetycznych workach,
  • zainwestuj w ogranizery, które ułatwią Ci trzymać porządek i cieszyć się swoimi pięknymi ubraniami jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *